Hogyan készítsünk tengerimalacoknak életteret?

tengerimalac ketrec házilag

A tengerimalacok nagyszerű kiskedvencek, akiknek azonban speciális igényeik vannak a lakókörnyezetükkel kapcsolatban. Míg kaphatók boltokban is tengerimalac kalitkák, azok gyakran kicsik, szűkösek. Ráadásul az üzletekben vásárolt kalitkák költségei is jelentősek lehetnek. Szerencsére kreatív házi megoldásokkal, újrahasznosított anyagokból is kiválóan kialakíthatunk számukra tágas, kényelmes életteret otthonunkban.

Alapanyagok

Az egyik leggyakrabban használt alapanyag tengerimalac kalitkák házi építéséhez a fa raklapok. Ezek olcsón vagy akár ingyen is beszerezhetők, és könnyen átalakíthatók. Egy-két darab nagyméretű raklap remek kiindulási alapot jelenthet. Szükségünk lesz továbbá néhány keményfalemezre a padozathoz és polcokhoz. Fűrészelt deszkákból készíthetjük a ketrec oldalfalait és egyéb kiegészítőket. Alapanyagként hasznosíthatunk még sündisznóketreceket, nagy faládákat, régi ketrec- vagy rácselemeket. Lényeg, hogy az újrahasznosított anyagok tiszták, épek, méregmentesek legyenek.

Méretezés

A tengerimalacoknak legalább 0,5-1 négyzetméternyi alapterületre van szükségük ahhoz, hogy kényelmesen mozoghassanak. A kalitka magassága minimum 45-60 cm legyen. Ha párban vagy csoportban tartjuk őket, akkor nagyobb életteret kell biztosítanunk. Általánosságban 2-3 malacnak ideális egy kb. 1×1 méteres ketrec. Fontosak a változatos szintkülönbségek, lépcsők, polcok is.

Felépítés

Az alap raklapokat egymásra erősítve vagy keményfalemezekkel körbeépítve készíthetjük el a ketrec alap szerkezetét. Fontos a megfelelő merevítés és rögzítés. A belsőt padlólappal vagy deszkákkal burkoljuk le úgy, hogy ne legyenek veszélyes réseken, hasadékokon átbújhat az állat. Az oldalfalakat rácsos szerkezetből vagy olcsó, szellőző hálókból alakíthatjuk ki, melyet az alaphoz rögzítünk.

Egy-két lépcső vagy lejtő kialakításával különböző szinteket hozhatunk létre a ketrecben. Legalább egy teljesen zárt, sötét pihenőrészt is érdemes kialakítani faházikók, faládák vagy papírdobozok segítségével. A menedékek mellé helyezzünk el almot, hogy várhassanak is üreget maguknak a malacok.

Felszerelések és kiegészítők

Az etetőket és itatókat rögzítsük biztonságosan a ketrec valamelyik sarkában. Fából készíthetünk játékokat, mászókákat, vagy használjunk játékboltban kapható tengerimalac kellékeket is. A rágcsálási ösztön kielégítésére szolgálhatnak speciális farudak, de akár keményfa ágakat is berakhatunk. Nagyobb gallyakból készíthetünk kisebb hidakat és bújóhelyeket is a malacoknak.

A talajra vastagon szórjunk le puha, jó minőségű faforgács almot vagy szalmát. Ez biztosítja a higiéniát és lehetővé teszi a váráskésztetés kiélését is. Az alomréteg tetejére további szénacsomókat is helyezhetünk táplálékforrásként.

Karbantartás

A házilag készült malacketrec is rendszeres karbantartást igényel a tisztaság és higiénia érdekében. Az almot hetente cseréljük, a látható szennyeződéseket naponta távolítsuk el. Az itatókat, etetőket is tisztítsuk rendszeresen. A teljes ketrec kapjon évente 1-2 alkalommal alapos takarítást, fertőtlenítést. Fontos a fa elemek portalanítása, vegyszermentes tisztítása is.

Némi kreativitással, újrahasznosítással és csekély költségráfordítással is kialakíthatunk tengerimalacok számára tágas, változatos életteret otthonunkban. A legfontosabb szempont, hogy az alapanyagok tiszták, biztonságosak legyenek, valamint biztosítsuk a megfelelő alapterületet, szintkülönbségeket, búvóhelyeket és felszereléseket kiskedvenceink számára. Egy ilyen saját készítésű kalitka hosszú évekig szolgálhatja kedvenceink kényelmét.

Tengerimalac fajták
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.