A tengerimalac számára egy egyszerű, alommal borított ketrec nem elegendő ahhoz, hogy megfelelő otthont biztosítson neki. Elengedhetetlen, hogy a ketrecben legyen egy szénatartó, amibe az állat számára szükséges szénát helyezhetjük. Az itatóüveget célszerű a ketrec külső részére akasztani, csak a szopókája nyúljon be a ketrecbe. A szopókában lévő kis fémgolyó szelepként működik, és csak akkor enged ki vizet, ha a tengerimalac nyalogatni kezdi. Legtöbb tengerimalac hamar rájön, hogyan használja az itatóüveget.
Előfordulhat azonban, hogy a tengerimalac nem használja az itatóüveget. Ennek két oka lehet: egyrészt, ha a fiatal malac nem érzi a szükségét a vízfogyasztásnak, mivel a zöldségek és gyümölcsök elegendő folyadékot biztosítanak számára. Másrészt, ha nem tudja, hogyan kell használni az itatót. Ebben az esetben két módszer is segíthet: kézbe vehetjük az itatót, és a szájához érintve serkenthetjük a használatára, vagy erős illatú zöldséggel, például uborkával kenhetjük be a szopókát, hogy a tengerimalac megkóstolva rájöjjön, hogy víz jön belőle.
A száraz táplálék számára nehéz kő- vagy cserépedényt használjunk, hogy a tengerimalac ne tudja felborítani. A zöldségeket egyszerűen a ketrec aljára helyezhetjük. A tengerimalac természetes élőhelyéhez hasonlóan szüksége van búvóhelyre is, ami lehet egy kis fadoboz, de ügyelni kell arra, hogy ne legyen túl sötét, mert a tűző napon felmelegedhet. A tengerimalac tiszta állat, ezért érdemes kijelölni számára egy sarkot, ahol végezheti a dolgát, és ezt a sarkot rendszeresen kitakarítani.
Különféle ketrectípusok
A tengerimalac tartásához leginkább a műanyag aljú, drótháló felső részű ketrecek alkalmasak. Ügyelni kell arra, hogy a műanyag tálca oldalfalai elég magasak legyenek, hogy megakadályozzák a szénának és a forgácsnak a szobába való kiszórását. Aki barkácsolni tud, maga is elkészítheti a tengerimalac lakhelyét, ami lehetővé teszi, hogy a ketrec pontosan olyan legyen, amilyet szeretnénk. Ezek a házilag készített ketrecek általában nem igényelnek fedelet, mivel a tengerimalac nem tud mászni vagy ugrani, így nem próbál meg elszökni. Azonban ha a háztartásban vannak ragadozó állatok, például kutyák, macskák vagy görények, célszerű a ketrecet tetővel ellátni.
A kiszolgált akváriumok nem megfelelőek a tengerimalac tartásához, mert nehezen tisztíthatók, a rossz szellőzés miatt pedig penészesedés alakulhat ki. A terráriumban tartott tengerimalacok sokkal félősebbek is lehetnek, mivel nem látnak ki az üvegen, így a hatások felülről érik őket, ami ijesztő lehet számukra.
A legideálisabb ketrec mérete a tengerimalac számára 100×50 cm. Ha sokat engedjük ki futkosni, akár két malacka is elférhet ebben a méretben. A nyúlketrecek is megfelelőek lehetnek, mivel ezek oldalai teljesen felnyithatók, így könnyebb a malacok kezelése.
A tengerimalac tartása otthon
A tengerimalac érzékeny a környezeti tényezőkre, ezért fontos, hogy a ketrec száraz, huzatmentes, de jól szellőző helyen legyen, lehetőleg derékmagasságban elhelyezve. Magányos tengerimalacnak legalább 100×50 cm alapterületű férőhely szükséges, több állat esetén pedig a ketrec méretét tovább kell növelni.